Çağdaş Mimarlığı besleyen kırsal yaşam kültürü

2/9/2018
MAKALELER

İzmir'in batısında, Yarımada'dan Göstepe'ye kadar birçok noktadan ücretsiz ulaşılabilecek Narlıdere Life dergisi için hazırladığımız yazının özet içeriğine buradan ulaşabilirsiniz:

Türkiye’de nüfusun büyük bir kısmı şehirlere yoğunlaştığı için politika ve gündemi belirleyen çoğunlukla yüksek nüfusa sahip kentlerin ihtiyaçları veya potansiyelleri oluyor. Oysa dünyanın birçok yöresinde ve özellikle Avrupa’da yaygın yerleşim ve küçük ölçekli birimlerin ademi merkeziyetçi yönetimi önemseniyor. Bu sayede kültürel devamlılık sağlanabiliyor, sosyal doku, çevre bilinci ve yerel ekonomi gelişiyor. Bu duruma iyi bir örnek Avusturya’nın batısındaki Vorarlberg bölgesi, yörede insanlar yerel kültürlerinden taviz vermeden farklılıkları dahil etmiş, doğal ekosistemlerine uyum sağlayacak şekilde üreterek yapılaşıyorlar. Aslında her çalışma kolunda odağa insanın ve çevrenin alındığını görüyorsunuz. Bu sayede Vorarlberg’in köy veya kasabalarında yaşam standardı oldukça yüksek. Dolayısıyla yöre çağdaş, işçilik kalitesi yüksek, yerine ait yapı örnekleri açısından da oldukça zengin.

Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü- YBE olarak öncelikle İzmir Yarımada’sında olmak üzere Türkiye’nin kırsalında çağdaş mimari kültürün gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu yönde dünyadan iyi örneklere çeşitli sunumlarımızda yer veriyoruz. İzmim mimarlık platformunda Vorarlberg’deki mimari kültüre dair yaptığımız sunum yüksek ilgi görünce,  yöreye teknik gezi düzenlenmesinin etkili olacağı kararlaştırıldı. Gezi, İzmir’de yapı sektöründe çalışan çoğunluğu mimar 25 kişinin katılımı ile 30 Kasım-3 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşti. YBE, Vorarlberg Mimarlık Enstitüsü ile işbirliği içinde gezi rotası, yapıların belirlenmesi ve rehberlik koordinasyonunu üstenirken, İzmim Platformu tanıtım ve ulaşım desteği sağladı. Gezi boyunca sürdürülebilir mimariye örnek teşkil eden 17 yapı incelendi. 

Yazının tamamı için:  http://narliderelife.com/2018/02/08/cagdas-mimarligi-besleyen-kirsal-yasam-kulturu/

Merve Titiz

1999 senesinde Koç Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra Yaklaşık 8 yıl Türkiye’de çeşitli sektörlerin öncü kurumlarında (bazıları: dDf, Bilsar, Titiz, İstanbul Modern) tasarım, iletişim, süreç ve etkinlik yönetimi alanlarında tecrübe edindikten sonra kendi girişimlerini başlattı. Tasarım ve iletişim alanlarındaki iş tecrübesine paralel 2001-2004 yılları arasında Bilgi Üniversitesinde ‘Tasarım Yönetimi Sertifika Programı’ ve ‘Görsel İletişim Tasarımı Yüksek Lisans Programı’na devam etti. Özellikle 2008 senesi itibariyle uluslararası sürdürülebilirlik ajandasını yakından takip ederek 2009 yılı Mayıs ayında Türkiye’de ilk Uluslararası Ekolojik Tasarım Buluşması’nı İTÜ Taşkışla’da gerçekleştirdi. 2 hafta süren, 2 konferans ve 2 paralel sergiden oluşan bu kapsamlı organizasyon sürecindeki birikimini, 2011 yılında tamamladığı ‘Sürdürülebilirlik için Stratejik Liderlik Yüksek Lisans Programı’nın (MSLS) sağladığı çok kültürlü çalışma ortamı ve uluslararası uzman ağına dahil olarak pekiştirdi. MSLS, İsveç Blekinge Teknoloji Enstitüsü’nde sürdürülebilirlik vizyonerleri tarafından yaklaşık 10 sene önce geliştirilmiş, Avrupa’nın Sürdürülebilirlik ile öğrenim alanına yenilikçi ve bütüncül yaklaşan öncü programlarından biridir. 2011 itibariyle çalışmalarını sürdürülebilirlik odaklı kurumsal, yerel gelişim, iletişim ve etkinlik yönetimi alanlarında devam ettirmektedir.

İlişkili içerikler