İlk Fikir Buluşması'nı tamamladık...

1/25/2016
ETKİNLİKLER

İnsan-mekan etkileşimlerini her yönüyle ele aldığımız ve Türkiye'deki çalışmalarımıza yön verecek ilk fikir buluşmasını 26 Ocak'ta gerçekleştirdik. Konumuzun kapsamına giren veya gelişimi için gerekli alanlarda uzmanlıkları olan katılımcılar, hem oturumlarda görüşlerini paylaştılar hem de her oturum sonrası yapılan fikir turlarında görüşlerini yazdılar.

 

Buluşmanın akışı içinde sırasıyla yapı biyolojisi ve ekolojisinin dünyada gelişimi, ekonomik, sosyal ve çevresel önemi ele alındı. Devamında Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü-YBE'nin kuruluşundan bugüne bir sene içinde yaptığı çalışmalar ve kurum kültürünün temellerini oluşturan ortak değerler, vizyon, misyon ve politikanın üzerine konuşuldu.

Sunumları takiben 3 farklı oturumda alanımızın kapsamına giren konular üç oturumda sırasıyla şu başlıklarla ele alındı: yapı-sağlık ilişki, yapı-sağlık-estetik ilişkisi, erişim ve sürdürülebilirlik. Görüşlerin eylemler veya stratejik projelere dönüşebilmesi için gerekli değerlendirmelere başlıyoruz.  

Merve Titiz

1999 senesinde Koç Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra Yaklaşık 8 yıl Türkiye’de çeşitli sektörlerin öncü kurumlarında (bazıları: dDf, Bilsar, Titiz, İstanbul Modern) tasarım, iletişim, süreç ve etkinlik yönetimi alanlarında tecrübe edindikten sonra kendi girişimlerini başlattı. Tasarım ve iletişim alanlarındaki iş tecrübesine paralel 2001-2004 yılları arasında Bilgi Üniversitesinde ‘Tasarım Yönetimi Sertifika Programı’ ve ‘Görsel İletişim Tasarımı Yüksek Lisans Programı’na devam etti. Özellikle 2008 senesi itibariyle uluslararası sürdürülebilirlik ajandasını yakından takip ederek 2009 yılı Mayıs ayında Türkiye’de ilk Uluslararası Ekolojik Tasarım Buluşması’nı İTÜ Taşkışla’da gerçekleştirdi. 2 hafta süren, 2 konferans ve 2 paralel sergiden oluşan bu kapsamlı organizasyon sürecindeki birikimini, 2011 yılında tamamladığı ‘Sürdürülebilirlik için Stratejik Liderlik Yüksek Lisans Programı’nın (MSLS) sağladığı çok kültürlü çalışma ortamı ve uluslararası uzman ağına dahil olarak pekiştirdi. MSLS, İsveç Blekinge Teknoloji Enstitüsü’nde sürdürülebilirlik vizyonerleri tarafından yaklaşık 10 sene önce geliştirilmiş, Avrupa’nın Sürdürülebilirlik ile öğrenim alanına yenilikçi ve bütüncül yaklaşan öncü programlarından biridir. 2011 itibariyle çalışmalarını sürdürülebilirlik odaklı kurumsal, yerel gelişim, iletişim ve etkinlik yönetimi alanlarında devam ettirmektedir.

İlişkili içerikler