Yapı Biyolojisi alanında dünyanın önemli uzmanları İBN 2015 Konferansı’nda buluştu

5/30/2015
ETKİNLİKLER

Alman Yapı Biyolojisi ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü – İBN’nin 15-16 Mayıs 2015 tarihleri arasında düzenlediği konferans Almanya’nın Rosenheim şehrinde yapıldı. Moderatörlüğünü Christiane von Festenberg ile Johannes Schmidt’in yaptığı konferansın sloganı ise: “Yapı Biyolojisi ile sağlıklı yaşam ve sürdürülebilirlik – birlikte vizyon ve çözüm üretmek, bilgilendirmek ve motive etmek!”  

Sektörel kurumlar ile yapı malzemesi üreticilerinin info-standları ile katıldığı konferansta yenilikçi inovasyonlar ve güncel teknolojiler  paylaşıldı. Konferansın konuşmacıları ise şu başlıklar altında sunumlarını yaptı:    

 • Yapı biyolojisi ve sürdürülebilirlik, yeni İBN binasının fener projesi, mimar Winfried Schneider 
 • Yeni İBN binasının sürdürülebilirlik değerlendirmesi, Viktoria Schuster 
 • Şehir peyzajları, mimar Christoph Bijok  
 • Kerpiç mimarlığı – yapı kültürü – sürdürülebilirlik,   mimar Prof. Anna Heringer 
 • Türkiye yapı biyolojisi enstitüsü YBE’nin tanıtımı- And Akman
 • Topluluk dinamiği nasıl oluşturulur? – başarılı yerleşke projeleri için araçlar, Silke Münkenwarf & Ronny Wytek 
 • Bütüncül tıp ve yapı biyolojisi, Dr. Dietrich Klinghardt      
 • Yapı biyolojisi ile bütüncül tıp biraradalığı, Wolfgang Maes   
 • Yapı biyolojisinin güncel ölçüm teknolojileri,  Wolfgang Maes    
 • Dijital tükenmişlik – telekomünikasyon manipulasyonu,  Peter Hensinger    
 • Çocuklar ve gençler ile geleceğin yapı biyolojisi projeleri, Sabine Metter & Stephan Streil          
And Akman

And Akman, 25 yıldır yapı biyolojisi ve ekolojisi üzerine sürdürdüğü uluslararası akademik ve mimari çalışmalarına Mimar Sinan Üniversitesinde aldığı eğitimle başladı. Eğitimini New York Üniversitesi (New York University), ardından da Alman Yapı Biyolojisi Enstitüsü’nde (Institut für Baubiologie + Ökologie) sürdürdü. Almanya’da bulunan Lichtblick Mimarlık Bürosunda 17 yıl süresince uluslararası ekolojik mimari proje ve yapı uygulamaları gerçekleştirdi. 2007 yılında Türkiye'ye döndü ve çalışmalarına Türkiye'de devam etme kararı aldı. 2014 bahar yarıyılından itibaren Konya Selçuk Üniversitesine davet edildi ve "Çağdaş Kerpiç Yapı Proje Yürütücüsü” olarak bu alanda eğitim vermeye başladı. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (United Nations Development Programme) Binalarda Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi’ne danışmanlık yapan Akman; halen, kurucu ortağı olduğu "eds+architecture (www.eds-a.com)"da uluslarası mimari proje ve uygulama çalışmalarını sürdürüyor. Yapı biyolojisi ve ekolojisi konularında uluslararası alanda makaleler yayınlıyor ve bu alanda konuşmacı olarak davet edildiği üniversitelerde ve katıldığı konferanslarda bilgi ve tecrübelerini paylaşmaya devam ediyor.

İlişkili içerikler