LED bizi nasıl etkiliyor?

4/17/2016
MAKALELER

Enerji etkinliği  öne çıkan LED aydınlatmalar acaba metabolizmamızı nasıl etkiliyor? 

Günümüzde giderek yaygınlaşan ve  sadece enerji etkinliği üzerinde durulan LED aydınlatma sistemlerinin metabolizma etkileri henüz daha araştırılmadı, bilinmiyor.

LED ışık kaynağının sadece retinamızı etkileyerek fotokimyasal reaksiyonlara neden olduğu biliniyor. Yani sağlığımıza etkisi bakımından gözümüzden beynimize ulaştırılan bir ışık sinyalinin türü ve frekansı önemli. Nitekim darbeli ya da titrek ışık dediğimiz bir frekansı olan yapay ışık kaynaklarının epileptik ataklara sebep olduğu biliniyor.

O zaman sorulması gereken sorular şunlar:

  • LED’ler gerçekten doğadaki gibi düzenli bir ışık kaynağı mıdır, yoksa davranış biçimi olarak titreme özelliğinde olup, insan sağlığı üzerinde kalıcı olumsuz etkileri oluşacak mı?

Yapı Biyolojisi bilim dalı buna cevap arıyor

And Akman

And Akman, 25 yıldır yapı biyolojisi ve ekolojisi üzerine sürdürdüğü uluslararası akademik ve mimari çalışmalarına Mimar Sinan Üniversitesinde aldığı eğitimle başladı. Eğitimini New York Üniversitesi (New York University), ardından da Alman Yapı Biyolojisi Enstitüsü’nde (Institut für Baubiologie + Ökologie) sürdürdü. Almanya’da bulunan Lichtblick Mimarlık Bürosunda 17 yıl süresince uluslararası ekolojik mimari proje ve yapı uygulamaları gerçekleştirdi. 2007 yılında Türkiye'ye döndü ve çalışmalarına Türkiye'de devam etme kararı aldı. 2014 bahar yarıyılından itibaren Konya Selçuk Üniversitesine davet edildi ve "Çağdaş Kerpiç Yapı Proje Yürütücüsü” olarak bu alanda eğitim vermeye başladı. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (United Nations Development Programme) Binalarda Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi’ne danışmanlık yapan Akman; halen, kurucu ortağı olduğu "eds+architecture (www.eds-a.com)"da uluslarası mimari proje ve uygulama çalışmalarını sürdürüyor. Yapı biyolojisi ve ekolojisi konularında uluslararası alanda makaleler yayınlıyor ve bu alanda konuşmacı olarak davet edildiği üniversitelerde ve katıldığı konferanslarda bilgi ve tecrübelerini paylaşmaya devam ediyor.

İlişkili içerikler