LEHM 2016- Uluslararası 'Toprak Yapılar' Konferansı

11/11/2016
ETKİNLİKLER

Alman Kerpiç Birliği (Dachverband Lehm e. V.), her 4 yılda bir Uluslararası Kerpiç Konferansını düzenliyor. 12-14 Kasım tarihlerinde gerçekleşen konferans, dünya çapında toprak yapılar ve teknolojilerinde yaşanan gelişmeleri ele alıyor. 7. kez düzenlenen Kerpiç Konferansı bu sene 'LEHM 2016 Toprak Yapılar' başlığı ile, Alman Klasisizm akımı, Bauhaus Hareketinin doğduğu ve UNESCO Dünya Miras listesinde olan Weimar'da gerçekleşiyor.

Konferans boyunca 'Toprak ile Yapım Yöntemlerine Yönelik Yeni Araştırmalar' 'Standartlar ve Yönetmelikler', 'Toprak Yapıların Eğitimi', 'Toprak ile Sürdürülebilir Binalar' ve 'Onarım Pratiği' gibi ana temalar ile birlikte stabilize toprak yapı bloklar, iklime duyarlı toprak yapılar, sürdürülebilir malzemeler ve sağlık merkezi örneklerine kadar uzanan konu başlıklarında sunumlar yapılacak. Ayrıca konferans afiş sergisi bölümünü de içeriyor.

Türkiye Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü kurucusu And Akman 'Anadolu'nun geleneksel toprak yapılarına sahip köyleri için Öğrencilerle geliştirilen çağdaş toprak bina projeleri' üzerine sunum yapacak. Sunumda bahsedilen projeler afiş sergisi bölümünde de yer alacak.

http://www.dachverband-lehm.de/lehm2016/programme

Merve Titiz

1999 senesinde Koç Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra Yaklaşık 8 yıl Türkiye’de çeşitli sektörlerin öncü kurumlarında (bazıları: dDf, Bilsar, Titiz, İstanbul Modern) tasarım, iletişim, süreç ve etkinlik yönetimi alanlarında tecrübe edindikten sonra kendi girişimlerini başlattı. Tasarım ve iletişim alanlarındaki iş tecrübesine paralel 2001-2004 yılları arasında Bilgi Üniversitesinde ‘Tasarım Yönetimi Sertifika Programı’ ve ‘Görsel İletişim Tasarımı Yüksek Lisans Programı’na devam etti. Özellikle 2008 senesi itibariyle uluslararası sürdürülebilirlik ajandasını yakından takip ederek 2009 yılı Mayıs ayında Türkiye’de ilk Uluslararası Ekolojik Tasarım Buluşması’nı İTÜ Taşkışla’da gerçekleştirdi. 2 hafta süren, 2 konferans ve 2 paralel sergiden oluşan bu kapsamlı organizasyon sürecindeki birikimini, 2011 yılında tamamladığı ‘Sürdürülebilirlik için Stratejik Liderlik Yüksek Lisans Programı’nın (MSLS) sağladığı çok kültürlü çalışma ortamı ve uluslararası uzman ağına dahil olarak pekiştirdi. MSLS, İsveç Blekinge Teknoloji Enstitüsü’nde sürdürülebilirlik vizyonerleri tarafından yaklaşık 10 sene önce geliştirilmiş, Avrupa’nın Sürdürülebilirlik ile öğrenim alanına yenilikçi ve bütüncül yaklaşan öncü programlarından biridir. 2011 itibariyle çalışmalarını sürdürülebilirlik odaklı kurumsal, yerel gelişim, iletişim ve etkinlik yönetimi alanlarında devam ettirmektedir.

İlişkili içerikler