NZNB binası'nda saman balyası çağdaş bir yapı malzemesi olarak geliştirilerek uygulandı.

11/23/2016
ETKİNLİKLER

Kuzey-Almanya Sürdürülebilir Yapı Merkezi NZNB’nin 5 katlı saman balyası binasında Yapı biyologlarının küresel örgütlenmeleri konulu toplantısını gerçekleştirirken, YBE olarak binayı yakından inceleme fırsatı bulduk.

Hamburg’un güneybatısında bulunan Verden kasabasında 1996 yılından beri faaliyet gösteren Kuzey-Almanya Ekoloji Merkezi- NZNB'nin 2015 yılında tamamlanan yeni binası sürdürülebilir mimarlık sembollerinden biri haline geldi. Karbon ayak izinden gömülü enerji performansına, enerji etkinliğinden insan sağlığına kadar, geleceğin mimarlığına yol gösteren bu yapıda, piyasadaki tüm endüstriyel doğal yapı malzemelerini bulmak ve danışmanlık almak mümkün.   

Ahşap bir çerçeve sistemine taşıtılan 5 katlı binanın duvarları saman balyası, dış sıvaları kireç, iç sıvaları ise toprak. Saman balyasının duvar yapı malzemesi olarak endüstriyel bir standartta kullanılabilmesi için 3 yıl süren AR-GE ve standardizasyon çalışmaları Avrupa Birliği fonları tarafından finanse edildi. Bununla birlikte geliştirilen kireç ve toprak sıvaların kombinasyonunda, yapı fiziği ve yangın yönetmeliklerine uygun standartlar elde edilerek, yapının ruhsat süreci tamamlanabildi.

Tarladan çıktığı gibi kullanıldığını zannettiğimiz saman balyalarının doğru bir ısı yalıtım sağlaması ve duvar bloğu haline gelmesi için lif boyundan sıkıştırılma oranına, lif yönünden taşıyıcı ahşap çerçeve tasarımına kadar, bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken birçok husus var. Termit sorunsalı ancak rafine sıva katmanları ve kusursuz bir işçilik ile kontrol altında tutuluyor.

Bina günümüzde ekolojik – sosyal disiplinlerde çalışan firmalara ev sahipliği yaptığı gibi bu alandaki önemli bir etkinlik merkezi durumunda. Bu bağlamda Türkiye’den YBE’nin de katıldığı ve Alman Yapı Biyolojisi Enstitüsü İBN’nin 10-11 kasım 2016 tarihlerinde düzenlediği yıllık danışmanlar toplantısı NZNB saman balyası binasında gerçekleşti.

And Akman

And Akman, 25 yıldır yapı biyolojisi ve ekolojisi üzerine sürdürdüğü uluslararası akademik ve mimari çalışmalarına Mimar Sinan Üniversitesinde aldığı eğitimle başladı. Eğitimini New York Üniversitesi (New York University), ardından da Alman Yapı Biyolojisi Enstitüsü’nde (Institut für Baubiologie + Ökologie) sürdürdü. Almanya’da bulunan Lichtblick Mimarlık Bürosunda 17 yıl süresince uluslararası ekolojik mimari proje ve yapı uygulamaları gerçekleştirdi. 2007 yılında Türkiye'ye döndü ve çalışmalarına Türkiye'de devam etme kararı aldı. 2014 bahar yarıyılından itibaren Konya Selçuk Üniversitesine davet edildi ve "Çağdaş Kerpiç Yapı Proje Yürütücüsü” olarak bu alanda eğitim vermeye başladı. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (United Nations Development Programme) Binalarda Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi’ne danışmanlık yapan Akman; halen, kurucu ortağı olduğu "eds+architecture (www.eds-a.com)"da uluslarası mimari proje ve uygulama çalışmalarını sürdürüyor. Yapı biyolojisi ve ekolojisi konularında uluslararası alanda makaleler yayınlıyor ve bu alanda konuşmacı olarak davet edildiği üniversitelerde ve katıldığı konferanslarda bilgi ve tecrübelerini paylaşmaya devam ediyor.

İlişkili içerikler