Urla'daki ilk sürdürülebilir yaşam film festivali- SYFF'nin ardından...

11/19/2015
ETKİNLİKLER

Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü ile Urla Şarap Üreticileri ve Bağcılık Derneği tarafından ilk defa Urla'da düzenlenen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali - SYFF 21-22 Kasım tarihlerinde Urla'da gerçekleşti.

'Festival' kelimesinin sadece eğlence anlamına gelmediğini Urla'daki ilk SYFF organizasyonunda hepimiz derinden hissettik. Günümüz sorunlarını ve geleceğin ihtiyaçlarını daha iyi kavramamızı sağlayan içeriği ile SYFF paylaşımların nasıl daha anlamlı olurken sürdürülebilir toplulukları var edebileceğini gösterdi.

SYFF Urla organizasyonu kısa bir zaman diliminde geniş destek gördü ve bu sayede Urla ve çevresinde etkin iletişimi yapılabildi. Yüksek katılımla gerçekleşen festival boyunca 28 belgesel gösterimi yapıldı. Belgesel filmlerin yanısıra kapsam ile ilişkili olarak çeşitli uzman konuşmacılara yer verildi.

21 Kasım Cumartesi günü Urla'ya yerleşen Buğday Derneği koordinatörü Mehmet Gürmen yörede başlattığı toplum destekli tarım grubu BİTOT'tan bahsetti. Toplum destekli tarım, üretici yani çoğunlukla yereldeki küçük çifçinin üretiminin desteklendiği, alım yapan üyelerin ise üreticiyi tanıyıp üretim şeklini öğrenebildiği böylece üretici ve alıcının bağlarının kuvvetlendiği bir topluluk modeli.

'Permakültür Perspektifi ile Yaşamak' filminden sonra Mustafa Bakır permakültüryaklaşımının dayandığı tasarım bakış açısını anlattı. Ürün ve öğelere odaklanmak yerine ilişkileri dikkate alan bu bakış açısı ile bütüncül, yenilenebilir çözümlerin mümkün olduğu üzerine duruldu. 

Aynı gün Bahar Nihal Ersözlü Tai Chi Chuan'daki belli hareketlerini göstererek bu pratiğin sağlığımıza, duygu, beden ve zihin dünyamızın bütünlüğüne katkılarından bahsetti.

22 Kasım Pazar günü 'Bisikletler Arabalara Karşı' filminde her yeri arabalarla kaplı şehirlere karşı bisiklet kullanımına öncelik veren şehirlerin oluşturduğu ilham verici örnekleri gördükten sonra Yılmaz Murat Bilican bisikletin bir değişim aracı olarak kullanımının öneminden ve sürücülerinin haklarına yönelik ülkemizde ve İzmir'de ne tür aksiyonların alındığından bahsetti.

Aynı gün 'Noksan Ev' filmi 30 yıl evvel 'Daha az ile daha çok yapma' anlayışı ile yola çıkan Karayipli mimar ve tasarımcı Fernando Abruna Charmeco'nun yapıtları ve deneyimlerini konu alıyor. Sonrasında yapı biyoloğu ve ekolojik mimar And Akman en az enerji ve malzemeye ihtiyaç duyan, insan ve çevre sağlığına uygun tasarımın püf noktalarından bahsetti.

Festivalin her iki gününün sonunda müzik performanslarına yer verildi; ilk günün akşamı Kapalı Devre grubu santur, djembe ve yan flüt gibi enstrümanları da katarak oluşturdukları tınılarla latin ve etnik müzik örneklerini sundular. Son günün akşamı ise Urla'dan çeşitli müzisyenlerin katıldığı Jam Session'da akerdeon ve ud solosundan, dörtlü piyano performansına, üç farklı gitaristin (bas, elektro, akustik) birlikte çalmasıyla oluşan melodiler fuayeyi doldurdu.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali şimdiden yöredeki birçok kurum tarafından desteklenerek geniş ilgiyle karşılandı, gelecek sene kelebek etkisiyle daha da fazla izleyiciye ulaşarak etkisini arttıracağına hiç kuşkumuz yok.

  

Yerel destekçilerimize teşekkürlerimizle; 

   Urla Şarap Üreticileri ve Bağcılık Derneği

   Urla Rotary Kulübü

   Urla Sanat Sokağı Yaşatma ve Kalkındırma Derneği

   Urla Bağevi Butik Otel

   Uzun Masa Avlu

   eds-a ecological design solutions- architecture

  

Organizasyon ekibi:  

    And Akman, Deniz Köse, Merve Titiz Akman

 

Gönüllü katkı verenler;

   Abdullah Özgün (tüm etkinlik fotoğrafları ve videoları)  

   Berrin Gönen (Açılış gecesi)

   Yaren Köse (yan etkinlikler)

Festival programı ve paylaşımlar için: 

http://www.surdurulebiliryasam.org/urla/#urlaprogram 

Merve Titiz

1999 senesinde Koç Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra Yaklaşık 8 yıl Türkiye’de çeşitli sektörlerin öncü kurumlarında (bazıları: dDf, Bilsar, Titiz, İstanbul Modern) tasarım, iletişim, süreç ve etkinlik yönetimi alanlarında tecrübe edindikten sonra kendi girişimlerini başlattı. Tasarım ve iletişim alanlarındaki iş tecrübesine paralel 2001-2004 yılları arasında Bilgi Üniversitesinde ‘Tasarım Yönetimi Sertifika Programı’ ve ‘Görsel İletişim Tasarımı Yüksek Lisans Programı’na devam etti. Özellikle 2008 senesi itibariyle uluslararası sürdürülebilirlik ajandasını yakından takip ederek 2009 yılı Mayıs ayında Türkiye’de ilk Uluslararası Ekolojik Tasarım Buluşması’nı İTÜ Taşkışla’da gerçekleştirdi. 2 hafta süren, 2 konferans ve 2 paralel sergiden oluşan bu kapsamlı organizasyon sürecindeki birikimini, 2011 yılında tamamladığı ‘Sürdürülebilirlik için Stratejik Liderlik Yüksek Lisans Programı’nın (MSLS) sağladığı çok kültürlü çalışma ortamı ve uluslararası uzman ağına dahil olarak pekiştirdi. MSLS, İsveç Blekinge Teknoloji Enstitüsü’nde sürdürülebilirlik vizyonerleri tarafından yaklaşık 10 sene önce geliştirilmiş, Avrupa’nın Sürdürülebilirlik ile öğrenim alanına yenilikçi ve bütüncül yaklaşan öncü programlarından biridir. 2011 itibariyle çalışmalarını sürdürülebilirlik odaklı kurumsal, yerel gelişim, iletişim ve etkinlik yönetimi alanlarında devam ettirmektedir.

İlişkili içerikler